Mentálhigiéné

13 karácsonyi öngondoskodási tipp 

Hogyan vigyázz magadra karácsonykor?

1. Legyen reális  

A karácsonynak nem kell tökéletesnek lennie, vagy olyannak, mint tavaly. Ahogy a családok változnak és bővülnek, gyakran változnak a hagyományok és a rituálék is. Válassz tehát néhányat, amelyekhez ragaszkodsz, és légy nyitott az újak kialakítására. Ha például felnőtt gyermekeid vagy más rokonaid nem tudnak eljönni hozzátok, találj új módokat a közös ünneplésre, például képmegosztással, e-mailekkel vagy videókkal. Találkozz virtuálisan egy csoportos videohíváson, vagy jelentkezz be egy online kvízre vagy élménybeszámolóra. Tehát, még ha az ünnepi terveitek idén másképp is néznek ki, megtalálhatjátok az ünneplés módját.  

2. Tegyétek félre a különbségeket 

Próbáld meg elfogadni a családtagokat és a barátokat olyannak, amilyenek, még akkor is, ha nem felelnek meg minden elvárásodnak. A sérelmeket tegyétek félre egy alkalmasabb időpontig, amikor majd megbeszélhetitek. Légy megértő, ha mások feldúltak vagy elkeseredettek, ha valami balul sül el. Valószínűleg ők is érzik az ünnepi stressz hatásait.  

3. Ismerd el az érzéseidet  

Ha valaki, aki közel áll hozzád, nemrég halt meg, vagy más okból nem lehetsz szeretteiddel, vedd tudomásul, hogy normális, ha szomorúságot és gyászt érzel. Nem baj, ha időt szakítasz arra, hogy sírj vagy kifejezd az érzéseidet. Nem kényszerítheted magad arra, hogy csak azért legyél boldog, mert karácsony van. 

4. Nyújtsd ki a kezed 

Ha magányosnak vagy elszigeteltnek érzed magad, keress fel közösségi, vallási vagy egyéb társadalmi eseményeket vagy közösségeket. Sokaknak lehetnek honlapjaik, online támogató csoportjaik, közösségi oldalak vagy virtuális események. Ezek támogatást és társaságot nyújthatnak. Ha az ünnepek alatt stresszes vagy, az is segíthet, ha beszélsz egy barátoddal vagy családtagoddal az aggodalmairól. Próbáld meg elérni sms-ben, telefonon vagy videochaten keresztül. 

5. Tartsd be a költségvetést  

Az ajándék- és élelmiszervásárlás előtt döntsd el, hogy mennyi pénzt engedhetsz meg magadnak. Ezután tartsd magad a költségvetésedhez. Ne próbálj meg ajándéklavinával boldogságot vásárolni. 

6. Tervezz előre  

Jelölj ki meghatározott napokat a vásárlásra, a sütésre, a barátokkal való kapcsolattartásra és egyéb tevékenységekre. Fontold meg, hogy online vásárolhatsz-e valamilyen terméket. Tervezd meg a menüt, majd készítsd el a bevásárlólistát, hogy elkerüld az utolsó pillanatban történő kapkodást.  

7. Tanulj meg nemet mondani  

Ha igent mondasz, amikor nemet kellene mondanod, az bosszúságot és túlterheltséget okozhat. A barátok és a kollégák megértik, ha nem tudsz minden projektben vagy tevékenységben részt venni. Ha lehetetlen nemet mondani, amikor a főnököd túlórára kér, próbálj meg valami mást kivenni a tervedből, hogy kompenzáld a kieső időt. 

8. Végy egy kis szusszanásnyi szünetet  

Szánj egy kis időt magadra. Találj olyan tevékenységet, amit élvezel. Tarts egy kis szünetet egyedül. Ha csak 15 percet töltesz egyedül, zavaró tényezők nélkül, az eléggé felfrissíthet ahhoz, hogy megbirkózz mindazzal, amit tenned kell. Találj valamit, ami csökkenti a stresszt azáltal, hogy kitisztítja az elméd, lelassítja a légzést, és helyreállítja a belső nyugalmat.  

9. Önkéntes munka  

Az önkéntes munka a közösségben – például egy hajléktalanszállón vagy anyaotthonban – fantasztikus módja annak, hogy kapcsolatba kerülj másokkal és visszaadj. Még, ha csak átmenetileg is, ez eltereli a gondolataidat a gondjaidról, más perspektívába helyezi a problémáidat, és a legtöbb ember jelentős érzelmi előnyökről számol be, ha másoknak segít. Ha nem tudod felajánlani az idődet, megteheted olyan ajándékokkal, amelyek visszaadnak és változást hoznak.  

10. Az öngondoskodás előtérbe helyezése  

Légy kedves magadhoz, és tedd magadat az első helyre. Szándékosan építsd be a mélylégzést vagy a mindfulness-t a napi rutinodba. Ismételd meg többször a nap folyamán, mert nyugtató és meditatív hatása van. Naponta mozogj a szabadban, amit be lehet építeni sétával vagy tornával. A zenehallgatás, egy podcast, egy sorozat vagy egy film meghallgatása kellemes kikapcsolódást nyújthat.  

11. Kerüld a nem hasznos társadalmi összehasonlításokat  

Ne mérjük magunkat azokhoz, akiket online látunk, ugyanis ez árthat az önbecsülésünknek. A közösségi média és a fogyasztói reklámok ronthatnak ezen, ami kisebbrendűségi érzéshez vezethet, és károsíthatja a mentális egészségünket. Ezek a tényezők csak súlyosbodnak karácsonykor, amikor a társadalom középpontjába kerülnek. Ezért karácsonykor korlátozd a közösségi médiának és a televíziós reklámoknak való kitettséged.    

12. Mindent mértékkel

Karácsonykor nagy a kísértés, hogy túlzásba essünk. A mértéktelenségnek azonban káros mellékhatásai lehetnek, például bűntudat, fizikai puffadás és rossz közérzet, valamint az alkohol vagy más kábítószerek hatására felerősödő negatív érzelmek. Próbáld meg elkerülni a túlzott élvezeteket, akár egyedül vagy mások társaságában vagy otthon. Ne félj udvariasan visszautasítani, ha vendégségben vagy valakinél.  

13. Ne tekints vissza az évre 

Mivel a karácsony az év vége, az emberek gyakran visszatekintenek arra, hogy mit értek el és mit nem. Ha érzelmileg küszködsz, a múltra való visszagondolás jelentősen felerősítheti az alulteljesítés érzését, vagy azt, hogy a múlt nem felelt meg az elvárásaidnak. Ehelyett koncentrálj a pozitívumokra, és tűzz ki reális célokat, amelyeket az új évben szeretnél elérni.    

Ha minden erőfeszítésed ellenére még mindig úgy érzed, hogy küzdesz, ne habozz segítséget kérni egy megbízható családtagtól, egy közeli baráttól vagy mentálhigiénés szakembertől.