Gyakorlatok,  Önismereti workshop

Inspirációs napló készítése

Ami inspirál, az feltölt energiával, motivál, muníciót biztosít a cselekvéshez. Vajon mi köze van ennek a stresszkezeléshez? Az önmagunkkal kapcsolatos szeretetteljes figyelem (mi érdekel, mi a jó nekem) egyúttal egy jó önismereti gyakorlat is. Pár hét naplóvezetés után körvonalazódhat néhány olyan téma vagy elfoglaltság, amelyek valóban fontosak számunkra. Mindemellett tartósan negatív hangulati állapotban a figyelmünket eltereli arról, ami nem működik, és ráirányíthatja arra, ami érdekes, a világnak olyan szegleteire, ahol élet, változás, lehetőség van. Természetesen ehhez előbb meg kell hoznunk azt a döntést, hogy szeretnénk jobban lenni. 

   Maga a “feladat” annyi, hogy minden napunkban keresünk, próbálunk észrevenni egy-két olyan dolgot, amely érdekesnek vagy akár furcsának, szokatlannak tűnik, esetleg meglep azzal, hogy jó érzést kelt vagy mosolyra késztet. Bármi, ami felkelti a figyelmünket, és kizökkent az egykedvűségből, megtöri a közönyt vagy a rossz hangulatot. lehet, hogy ez csak egy szál eldobott virág lesz a metró lépcsőjén, egy piros lufi egy kisgyerek kezében vagy egy egy ablakon átszűrődő dallam. A lényeg az, hogy felfigyeljünk rá, és hagyjuk magunkat pár percig ráhangolódni. A megtalált pozitív, érdekes dolgokat jegyezzük fel a naplónkba!

   Úgy is elkészíthetjük a naplót, hogy este írjuk össze a figyelmünket felkeltő napi történéseket.

   van, aki a “valódi”, kézzelfogható naplót kedveli, mert örömmel tölti el maga az elkészítés folyamata, majd a lapozgatás. (Az interneten rengeteg “mintapéldányt” találhatunk.) De egyre gyakrabban használunk akár jegyzetelésre is online eszközöket (laptop, tablet, mobiltelefon). Számos olyan alkalmazás létezik, ahol képeket, fotókat gyűjthetünk, tárolhatunk, rövid szöveg kíséretében, naplószerűen. Ezeket “lapozgathatjuk” is, a hatás hasonló lesz, mint a hagyományos napló esetében. De az is inspiráció lehet, ha mi magunk készítünk fotókat mindarról, ami a nap folyamán megragadott, tetszett vagy gondolkodásra késztetett.

#változat 1. 

Mire vágyom?
Mit szeretnék megvalósítani a következő héten, hónapban, évszakban, fél évben, évben?

   A realitás határait valamennyire szem előtt tartva, írjuk le egymás után a vágyainkat. majd tervezzük meg, bontsuk lépésekre, hogy hogyan, milyen cselekvések elvégzésével juthatnánk közelebb az elérésükhöz. A konkrét lépések kidolgozásával figyelmünket a jelen felé fordítjuk, a “most”-ra fókuszálunk a mindig és soha kifejezések elkedvetlenítő, lelombozó ismételgetése helyett.

   Vágyainkhoz gyűjtsünk képeket, ötleteket, készítsünk fotókat, s ezeket beragaszthatjuk a naplónkba. Bármikor fellapozzuk, szinte garantált a jobb hangulat. A tervek eléréséért tett lépéseket is dokumentálhatjuk, és meg is jutalmazhatjuk magunkat egy-egy “mérföldkő” elérése után!


Mogyorósy-Révész Zsuzsanna Érzelemszabályozás a gyakorlatban c. könyvből

https://www.metamorfozismuhely.com/dr-mogyoroacutesy-reacuteveacutesz-zsuzsanna.html